Jak wygląda współpraca z Tobą?

Wszystkich Klientów traktuje jak swoich dobrych znajomych. Już na pierwszym spotkaniu staram się nawiązać nić porozumienia, skrócić dystans, nawiązać luźną rozmowę. Zawsze wychodzę z inicjatywą, by mówić sobie po imieniu. To dla mnie wielka przyjemność. W takiej atmosferze nie tylko mnie osobiście pracuje się łatwiej, wygodniej, wydajniej i sprawniej... z doświadczenia wiem, że i Wam przynosi to wiele korzyści. Przechodzi wszelkie skrępowanie, a zdjęcia są bardziej naturalne i pomysłowe. Ofertę dobieram i komponuję tak, by powstał z tego indywidualny scenariusz, tak by Wasze oczekiwania i potrzeby zostały spełnione. Biorę pod uwagę Wasze sugestie, pomysły, prośby, możliwości i ograniczenia. Słucham na czym najbardziej Wam zależy, co chcecie pominąć, co Wam nie odpowiada. Nie narzucam swoich pomysłów, mogę jedynie służyć radą. W najważniejszym dniu Waszego życia stoję obok, nie jestem nachalny, nie skupiam na sobie uwagi i spojrzenia. Daję Wam pełną swobodę. Wykorzystuje to, co przyniesie bieg wydarzeń. Nie ingeruję w ich przebieg, nie ustawiam, nie reżyseruje, kieruję się wyłącznie swoim doświadczeniem, intuicją i wyczuciem. Jestem fotografem z pasją i ogromną ciekawością świata. Lubię ludzi i relację z nimi. Każdą sesję traktuję jako kolejne, nowe i ciekawe wyzwanie. Lubię dzielić się uśmiechem, dobrym słowem, radą i pomocą. Jeśli będzie taka potrzeba poprawię krawat, potrzymam bukiet i poczęstuję chusteczką…

Od kiedy zajmujesz się fotografią?

Swoją przygodę z fotografią zacząłem bardzo dawno temu. Miałem zaszczyt pracować przez długi czas dla pewnego wydawnictwa katolickiego. Był to czas niesamowicie intensywny, w którym nabrałem doświadczenia i pewności, że fotografia jest moją pasją. Z kolei fotografią ślubną i rodzinną zawodowo zajmuje się od 2012 r. Doskonale pamiętam swój pierwszy reportaż – wykonałem go dla kolegi z młodzieńczych lat, kolegi z ławy szkolnej. Potem były kolejne zlecenia, kolejne sesje, kolejne zamówienia... i tak trwa to do dzisiaj. W tym czasie spotkałem tysiące ludzi i setki rozmaitych historii. W związku z tym, wiem na co zwracać uwagę, co można pominąć, na czym się skupić, co dyskretnie zakamuflować...

Czy posiadasz zezwolenie na fotografowanie w kościele?

Tak posiadam zezwolenie na fotografowanie we wszystkich obiektach sakralnych, na terenie całej Polski. Przed każdą Mszą św. rozmawiam z księdzem odprawiającym liturgię, omawiam panujące zasady, ustalam warunki pracy, przedstawiam prośby moich Klientów. Szanuję panujące w danym kościele reguły, dostosowuje się do wytycznych. Wiem jak należy zachować się w doniosłych chwilach, potrafię zachować powagę. Oczywiście, potrafię się przy tym, również doskonale bawić i czerpać satysfakcję ze szczęścia innych.

Jakim sprzętem fotografujesz i czy posiadasz zapasowy aparat?

Pracuje na pełno klatkowych lustrzankach firmy Nikon (D750) wraz ze stało ogniskowymi obiektywami Sigma Art. Zawsze posiadam przy sobie, również zapasowy aparat (Nikon D700), którym mógłbym dalej pracować, w razie jakiejkolwiek awarii aparatu głównego. Posiadam także dodatkowe karty pamięci, zapasowe baterie, lampy itd.

Czy fotografujesz z lampą błyskową?

Większość zdjęć wykonuję w tzw. świetle zastanym. Pozwala mi to tworzyć w pełni naturalne ujęcia, oddające faktyczne barwy. Lampy używam sporadycznie tj., gdy wymaga tego sytuacja lub np. w trakcie intensywnej zabawy weselnej, by efektownie pokazać ruch w tańcu.

Gdzie możemy zobaczyć więcej zdjęć?

Dysponuję ogromną ilością zdjęć. Jednak, ze względu na to, że cenię prywatność wszystkich Klientów, tylko część fotografii publikuję (za zgodą) na swojej stronie internetowej. Efekty mojej pracy możecie jednak zobaczyć podczas spotkania. Jestem wówczas w stanie zaprezentować wiele różnorodnych zleceń, przedstawić poszczególne pomysły, omówić stylistykę i kolorystykę zdjęć.

Czy udostępniasz pliki RAW?

Nie udostępniam plików RAW, ponieważ jest to cyfrowy negatyw zdjęcia, który w przeciwieństwie do plików JPG pozbawiony jest kontrastów, odpowiedniej kolorystyki, natężenia itd. Dodatkowo do odczytu takich plików potrzebne są specjalne programy graficzne, z których nie każdy potrafi właściwie korzystać.

Sesja plenerowa - kiedy?

Sesję plenerową wykonuję zawsze w innym dniu niż sama uroczystość. Rozwiązanie takie przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim jesteście już zrelaksowani i wypoczęci. W żaden sposób nie ogranicza nas również czas. Możemy się wybrać w najdalsze zakątki Polski (i nie tylko). Możemy również puścić wodze fantazji, nie martwiąc się o czystość sukni, garnituru itp. Oczywiście podczas wesela, wykonuję kilka ujęć portretowych w otoczeniu sali weselnej np. w ogrodzie, czy na tarasie itp.

Jak zabezpieczasz nasze zdjęcia przed ich utratą?

Zgodnie z przysłowiem „lepiej zapobiegać, niż...” wszystkie wykonywane zdjęcia zapisuję na min. 2 różnych kartach pamięci. Dobry becapp to podstawa! Dodatkowym i absolutnie obowiązkowym elementem mojego wyposażenia, który zawsze mi towarzyszy, jest zewnętrzny dysk WD MY PASSPORT WIRELESS SSD. To właśnie na niego, na bieżąco, zrzucam rejestrowany materiał, tak, by w przypadku awarii karty, zapisane dane nie uległy zniszczeniu. Ale to nie wszystko... po zakończonym reportażu wykonane fotografie zgrywam na kilka rożnych dysków marki WD. Materiał usuwam dopiero wtedy, gdy zostanie on przekazany Klientowi.

W jakim czasie otrzymamy gotowe zdjęcia?

Już po około 2-3 tygodniach od uroczystości, otrzymacie dostęp do kodowanego Panelu Klienta, w którym umieszczę minimum 150 Waszych zdjęć. Jest to swego rodzaju zapowiedź, skrót najważniejszych chwil i momentów z całego dnia, tworzących zarys historii ślubnej. Co ważne, otrzymany link wraz z hasłem możecie przekazać rodzinie i znajomym, by oni również zapoznali się z jego charakterem. Całość materiału przekazuję, zgodnie z umową, najpóźniej w ciągu 90 dni roboczych od uroczystości. W praktyce, staram się jednak wykonać swoją pracę jak najszybciej i najsprawniej. Czas ten jest jednak uzależniony od ilości przyjętych zleceń i wykonywanych reportaży.

Jak przekazujesz gotowe materiały?

Preferowanych form przekazywania gotowego materiału jest kilka. To od Was zależy, którą formę wybierzecie. Wszystkie gotowe zdjęcia zawsze, umieszczam na drewnianym, gustownym pendrive, dodatkowo przekazuję 100 wydrukowanych (w formacie 15x23 cm) ujęć, umieszczonych w ozdobnym drewnianym pudełeczku. Dla osób chętnych, mogę również przygotować foto album lub foto książkę w których znajdzie się 100 zdjęć. Zarówno album jak i książka robione są ręcznie, z najwyższej jakości materiałów. Posiadają okładki wykonane z pięknej tkaniny, na której zostaną wygrawerowane Wasze imiona. Pozycje te różnią się od siebie metodą nadruku i papierem. W foto albumie karty naświetlane są na jedwabnym papierze, z kolei druk foto książki jest atramentowy na papierze satynowym (cienkie strony).

Jesteśmy zainteresowani! Od czego mamy zacząć?

Jeżeli jesteście zainteresowani, zapraszam do kontaktu. Ustalimy dogodny termin niezobowiązującego spotkania (przy kawie) i omówimy szczegóły ewentualnej współpracy. Opowiem Wam w jaki sposób pracuję, zaprezentuję gotowe materiały, produkty i pełne reportaże. W przypadku, gdy osobiste spotkanie Wam nie odpowiada, możemy porozmawiać np. przez wideo rozmowę, załatwiając wszystkie niezbędne formalności prze Internet.