Chrzest Święty to wydarzenie niezwykle istotne pod kątem religijnym. Jest to bowiem pierwszy Sakrament przyjmowany przez niedawno narodzonego członka rodziny.  Jak się okazuje Chrzest ma również ogromne znaczenie towarzyskie. To czas spotkania z najbliższymi. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by utrwalić te wyjątkowe chwile na pięknych fotografiach.

 

Ponieważ w niektóre przygotowania oraz Mszę Św. zaangażowana jest cała rodzina, dobrym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa.

Fotograf będzie mógł się bowiem skupić na swojej pracy, bez zaburzenia własnego odbioru uroczystości, rejestrując najważniejsze jej momenty.

Wykonane zdjęcia będą nie tylko wyjątkową, rodzinną pamiątką ale w przyszłości pozwolą małemu bohaterowi „powrócić” do tych ważnych momentów, których nie miał przecież prawa zapamiętać.

Pewnie nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że, aby wykonywać zdjęcia w kościołach, konieczne jest specjalne upoważnienie. Wydawane jest ono przez Kurię Diecezjalną i poprzedzone jest płatnym szkoleniem. By móc rzetelnie wykonywać zlecenia, takowe szkolenie odbyłem w 2011 r.

Znajomość obowiązujących reguł i norm jest niezbędna, by nie zakłócać przebiegu Mszy, by uszanować te jej momenty w których fotografowanie jest zabronione oraz by nie przeszkadzać zgromadzonym, czy samym księżom.

Niestety zdarzają się momenty, w których osoby fotografujące amatorsko, nie stosujące się do panujących zasad, zostają wyproszone z kościoła. 

Rozważając podjęcie  współpracy z profesjonalnym fotografem, trzeba wziąć pod uwagę, że jest to osoba doświadczona, a więc taka, która wie jak się zachować w miejscu świętym oraz zna możliwości wykorzystywanego sprzętu.

Profesjonalista wie jak się ustawić, aby wykonać ładne ujęcie, jak zachować się w tłumie ludzi, jak wykorzystać potencjał danego miejsca itp.

Zatrudnienie zawodowego fotografa na tak ważne wydarzenie, jakim jest Chrzest Święty, ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Zapewnia spokój całej rodzinie. Może być ona wówczas pewna, że zdjęcia jakie otrzyma będą piękną pamiątką, ukazującą wszystkie detale, prawdziwe uczucia oraz doniosłość wydarzenia. Poza tym, oddane zdjęcia będą miały odpowiednią jakość, właściwą paletę kolorystyczną i wysmakowany, dobrze ujęty rozkład przestrzenny.

W jaki sposób wykonuję reportaż z chrztu?

Swoją pracę standardowo zaczynam na 1,5 godziny przed zaplanowaną Mszą Św. (na życzenie rodziny, mogę oczywiście przybyć wcześniej). Fotografuję wtedy wszelkie detale tj. np. odświętne ubranko, tzw. szatkę, czy świecę do Chrztu. Lubię w tym czasie wykonywać zdjęcia portretowe, ujęcia z najbliższymi. Starając się, by fotografie oddawały „ducha” wydarzenia, wykonuję również zdjęcia z szykowania dziecka do Sakramentu tj. ewentualne zabiegi pielęgnacyjne, jego ubieranie oraz przygotowywanie się rodziców, chrzestnych, czy dziadków. Dodatkowo, preferuję wówczas  wykonywanie rozmaitych zdjęć dziecka z przybyłymi gośćmi.

Kiedy już ukończymy rejestrowanie wszystkich wymienionych wyżej czynności, udaję się do Kościoła. Przyjeżdżam do niego wcześniej, zanim zaczną zbierać się zaproszeni goście i pozostali wierni. Pozwala mi to na wykonanie ciekawych fotografii samego wnętrza świątyni, jej fasady, czy wszystkich atrakcyjnych detali. Ustalam także z księdzem, który będzie prowadził Mszę, wszystkie szczegóły ceremonii.

Podczas samej Mszy wykonuję tzw. ujęcia szersze z całą rodziną oraz tzw. ujęcia węższe  portretowe.

Wart podkreślenia jest fakt, że podczas całej swojej pracy, staram się być „niewidoczny”, zarówno dla gości, by ich nie rozpraszać, nie peszyć lub nie zakłócać im odbioru, jak i dla samego dziecka. Nie używam jaskrawego światła, lampy błyskowej, która mogłaby wystraszyć malucha.

Po ceremonii Chrztu, robię zdjęcia na tle ołtarza. Do wspólnych fotografii zapraszam rodziców, chrzestnych, dziadków. Na życzenie, wykonuję również zdjęcia grupowe. Bardzo lubię wykonać także kilka ujęć w warunkach plenerowych, np. na otaczającym kościół dziecińcu. Przy tego typu zdjęciach, idealnie sprawdzają się np. tzw. miejsca zielone, czy ciekawe fragmenty architektoniczne.

W tym momencie, moja praca „rejestracyjna” kończy się. Nie oznacza to jednak, całkowitego zakończenia moich działań. W następnej kolejności wszystkie „zabiegi”, wykonuje już w zaciszu swojego domu. To tam zgrywam cały materiał (zarejestrowane fotografie zgrywam na kilka rożnych nośników, by w razie awarii któregokolwiek z nich, można było odtworzyć materiał z innego). Następnie materiał selekcjonuję (np. usuwam powtarzające się ujęcia, niekorzystne, niewyraźne fotografie itp.). Tworzę także, krótką zapowiedz, którą udostępniam rodzicom za pośrednictwem swojej strony www.krzysztofzubkowski.pl 

Ostatnim etapem mojego działania jest przygotowanie całego, obrobionego materiału, zapisanie go na gustownym, drewnianym pendrive (ulokowanym w pięknym, ozdobnym pudełeczku). Oprócz materiału cyfrowego, przekazuje rodzinie również kilkanaście wybranych, wydrukowanych fotografii.

Osoby chętne mogą skorzystać także z  innej mojej propozycji. Wykonuje bowiem sesje rodzinne w plenerze lub w zaciszu domowym. Wszystkim zainteresowanym, wykonam również zdjęcia  z następującego po Mszy - uroczystego obiadu. Szczegóły ustalamy indywidualnie przed podjęciem współpracy.